В умовах воєнного стану як учні, так і педагоги стикаються з серйозними психологічними викликами. Збереження емоційної рівноваги, адаптація до нових реалій та підтримка один одного є надзвичайно важливими для збереження ментального здоров’я та ефективного освітнього процесу. Тому дуже важливо сьогодні не лише навчати, а й створювати психологічно безпечне середовище. Але як створити таку освітню екосистему, як сформувати навички стресостійкості в усіх учасників освітнього процесу, які психологічні інструменти є найбільш ефективними в умовах війни і як діяти кожному в зоні своєї відповідальності, зберігаючи власний психоемоційний стан? У пошуку відповідей на ці складні запитання пройшла зустріч для практичний психологів і соціальних педагогів нашої громади. Своїм досвідом та практичними порадами поділилася завідувачка філії «Зеремлянська гімназія» Баранівського ліцею №2 ім. О.Сябрук, практичний психолог Клопотовська Олена Миколаївна, яка підкреслила, що ключовою потребою сьогодні є турбота про себе. Це не егоїзм, не слабкість, а базова необхідність, адже лише безпечний дорослий може потурбуватися про інших, надати емоційну підтримку, зберегти внутрішню рівновагу та продовжити розвиток навіть у складних умовах. Олена Миколаївна запропонувала ряд дієвих технік, які допомагають керувати своїми думками, бути в моменті, тобто тут і зараз, формують навички турботи про себе та самоспівчуття. Окрім того презентувала навчально-методичну літературу й психологічний інструментарій, що придбала у результаті участі в освітніх проєктах, та продемонструвала їх ефективність, долучаючи до участі усіх учасників.
Співзвучним і цілісним був майстерклас практичного психолога Смолдирівської ЗОШ І-ІІІ ст. Карпович Інни Сергіївни, яка також зосередила увагу присутніх на темі підтримки ментального здоров’я учнів в умовах воєнного стану. Адже ментальне здоров’я учасників освітнього процесу зазнає серйозних викликів через постійний стрес, тривогу та нестабільність, у результаті чого виникають хронічні захворювання, проблеми з концентрацією, психологічне виснаження, втрата мотивації до навчання, соціальна ізоляція та ін. Аби мінімізувати ці проблеми, Інна Сергіївна запропонувала способи психологічної підтримки, які застосовує у своїй практичній діяльності. Разом із колегами опрацювала ресурсні вправи, дихальні техніки та інші активні практики, які допомагають знизити рівень стресу та зменшити емоційне навантаження.
Дякуємо Інні Карпович та Олені Клопотовській за теплу зустріч, емоційну підтримку, позитивну атмосферу та дієві поради «тут і зараз».
2 квітня 2025 23:18